Bottle
29-157-22
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-157-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Date Made | 15th Century - 1915 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Brass | Leather | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Bottle? Made of wood, brass and painted leather. Stopper and chain missing. Club shaped. |
| Height | 17.8 cm |
| Length | 33.7 cm |
| Width | 30.5 cm |
| Credit Line | Gift of Miss Lydia T. Morris, 1919 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.