Disc
49-12-151
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-151 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 12:22 |
| Period | Late Cypriot IIA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ivory |
| Description | Incomplete and mended. About 1/2 preserved. INcised wheel design with probably spokes. Boarder like B1393(Mi110). |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Outside Diameter | 5.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | Mi175 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

