| Object Number | 16808.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Section | Asian |
| Materials | Silk |
| Description | Cushion covered in yellow silk for the sedan chair for a Korean General's palanquin (가마). |
| Height | 12 cm |
| Length | 45 cm |
| Width | 38 cm |
| Credit Line | Purchased from Korean Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


