| Object Number | 16808.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | Sedan chair for a Korean General's palanquin (가마). |
| Height | 46.5 cm |
| Length | 47.2 cm |
| Width | 50.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Korean Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




