Sherd
CG2018-4-10
From: Solomon Islands | Bougainville
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2018-4-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Bougainville |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Pottery fragment. Black on both faces, dark layer in center. No number. Found in a University of Pennsylvania Intramural manila envelope addressed to "Dr. W. Davenport / Oceania / University Museum," Identified by Marie-Claude Boileau on the basis of comparison with similar materials collected by Harry P. Whitney III on the 1967 Solomon Islands Expedition. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Other Number | 67-33-1.148 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

