Sherd
CG2018-4-8
From: Solomon Islands | Bougainville
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2018-4-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Bougainville |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Pottery fragment. No number. Found in a plastic bag together with 67-33-1.141, 67-33-1.142, 67-33-1.143, 67-33-1.144, 67-33-1.145, and 67-33-1.147. Identified by Marie-Claude Boileau on the basis of comparison with similar materials collected by Harry P. Whitney III on the 1967 Solomon Islands Expedition. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Other Number | 67-33-1.146 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

