Sherd
69-10-430.4
From: Solomon Islands | Bougainville | Maisua
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 69-10-430.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Bougainville | Maisua |
| Creator | Iroro |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 1967 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Sherd to 69-10-430.3. "BB36" written on one side. |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, Mr. and Mrs. Harry P. Whitney 1969 |
| Other Number | BB36 - Other Number | 67-33-1.144 - Other Number | CG2018-4-6 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

