Sherd
69-10-430.5
From: Solomon Islands | Bougainville | Maisua
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 69-10-430.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Bougainville | Maisua |
| Creator | Iroro |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 1967 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Sherd to pot 69-10-430.3. "BB27" written on one side. Can be joined with 69-10-430.6. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, Mr. and Mrs. Harry P. Whitney 1969 |
| Other Number | BB27 - Other Number | 67-33-1.143 - Other Number | CG2018-4-5 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

