Sherd
69-10-429.5
From: Solomon Islands | Bougainville | Maisua
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 69-10-429.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Bougainville | Maisua |
| Creator | Iroro |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 1967 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Sherd from pot, 69-10-429.1. "AA28" written on one side. |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, Mr. and Mrs. Harry P. Whitney 1969 |
| Other Number | AA28 - Other Number | 67-33-1.142 - Other Number | CG2018-4-4 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

