Flake
67-33-111
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-111 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Chalcedony chip (neki). Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate site. Number "8" on tape stuck on one side, "RATE -31" written in ink on the other. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

