Flake
67-33-110
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru II
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-110 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru II |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Chalcedony chip (neki). Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Feru II site. Number "7" on tape stuck on one side |
| Length | 1.6 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 7 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.