Flake
67-33-109
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-109 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Chalcedony chip (neki). Excavated by W.H. Davenport in 1966 on Santa Ana, site unspecified. Number "6" on tape stuck on one side, |
| Length | 3 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 6 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

