Flake
67-33-107
From: Feru I | Santa Ana, Solomon Islands | Solomon Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Feru I | Santa Ana, Solomon Islands | Solomon Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Chalcedony chip (neki). Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Feru I site. Number "4" on tape stuck on one side, Writing on other side illegible, ending in "I" "Feru I site therefore a guess. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 4 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

