Flake
67-33-106
From: Feru I | Santa Ana, Solomon Islands | Solomon Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-106 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Feru I | Santa Ana, Solomon Islands | Solomon Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Chalcedony chip (neki). Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Feru I site. Number "3" on tape stuck on one side, "FER I" written in ink on other. |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 3 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

