Pebble
67-33-102
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Waterwoen pebble. Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate site (between 30-80 cm.). |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 13 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

