Bowl
22934
From: United States of America | Southeastern Utah | Colorado River Canyon
Curatorial Section: American
| Object Number | 22934 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | United States of America | Southeastern Utah | Colorado River Canyon |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Smoothed |
| Description | Black-on-White Ware bowl fragments, curves sides, flat base. Undecorated exterior, interior decorated with band of solid straight feathers underneath the rim. Rim decorated with solid dots. |
| Height | 7.62 cm |
| Width | 19.68 cm |
| Outside Diameter | 19.68 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
| Other Number | B54 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

