Sherd
54-41-1013
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-41-1013 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | D-A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Incised disk with a stump handle. Painted gray-buff to orange with gray-brown grits. |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1954 |
| Other Number | G58 - Field No SF | K81 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



