Knife
97-563-1656
From: North America | United States of America | New York | Albany County | Loudonville
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1656 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Albany County | Loudonville |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Technique | Chipped |
| Description | Or scraper. Flint. On elongated flake. Both edges utilized. Curved in profile. |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1656 - Old Museum Number | 6041 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


