Tool
29-134-71
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Pine Station, Quiggle Farm, Operation III, surface. |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Rectangular fragment of sandstone, pecked and polished on one side and two edges. Pit pecked out on pecked side, near one broken end. Use not known, |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 6.9 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


