Arrowhead
29-134-63B
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-63B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Pine Station, Quiggle Farm, Operation III, surface. |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Arrowpoint made from a chip of gray flint. Workmanship, poor, secondary chipping along edges and rounded point. Square base, one corner broken off. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


