Projectile Point Fragment
29-134-63A
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-63A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Pine Station, Quiggle Farm, Operation III, surface. |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small fragment of arrowpoint. Tanged base, only. Possible reject. Workmanship, good, flaking fine. Grayish chert. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


