Sherd
29-134-52E
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-52E |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Monro Farm, Operation I, Test Pit #2, depth 18 in |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Part of six potsherds of the typical Iroquoian incised decorated ware. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


