| Object Number | NA175 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Tortoise Shell |
| Description | worn on the knee |
| Height | 2.4 cm |
| Length | 13.6 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Dr. Gentry, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

