Arrowhead
29-134-55E
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-55E |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Farm about 3 mi. above Lock Haven on south bank of West Brnach of Susquehanne River, surface. |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Beautifully chipped from blue-gray flint of the best quality, a very small tanged-based arrowpoint. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


