Tool
29-134-55C
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-55C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Farm about 3 mi. above Lock Haven on south bank of West Brnach of Susquehanne River, surface. |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Broken arrowpoint, base only, apparently of the triangular type, with slightly concave edges. Gray flint. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


