Tool
29-134-49
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin (uncertain) | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Monro Farm, Operation I, Test Pit #2, depth 20 in |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Pecked out fragment with one end ground off smooth. Possibly part of a broken pestle utilized for some other purpose. |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 17.8 cm |
| Width | 6.9 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


