Arrowhead
29-134-45B
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-45B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Monro Farm, Operation I, Pit #26, depth 10 in |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small crude arrowpoint, tanged, of good grade gray flint. See card 29-134-44D, for possible explanation for presence in this pit. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


