Arrowhead
29-134-45A
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-45A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Monro Farm, Operation I, Pit #26, depth 8 in |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Crudely chipped arrowpoint, having a deep notch chipped into the base. Point mssing. Probably a reject. See card 29-134-44D |
| Height | 1 cm |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


