Arrowhead
29-134-44B
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-44B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Monro Farm, Operation I, Pit #26, depth 7-8 in |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small gray flint arrowpoint, possibly a reject. NOTE - much of this material was used to temper the clay of the potsherds fround int the pit |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


