Tool
29-134-44A
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-44A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Monro Farm, Operation I, Pit #26, depth 7-8 in |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Fragment of small gorget or bannerstone of polsihed slate |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


