Ulu (uncertain)
Scraper (uncertain)
Knife
49-25-108
From: United States of America | Alaska | Diyaguna'Et | Yakutat Bay | Lost River
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-108 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yakutat (Culture) |
| Provenience | United States of America | Alaska | Diyaguna'Et | Yakutat Bay | Lost River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Near Yakutat. From lower level of midden. c. 24" |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Fragment |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.