Plaque
E13411
From: Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13411 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Upper Egypt | Thebes (Egypt) |
| Locus | Ramesseum | Foundation Deposit |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Red stone. Possibly a polishinig stone. |
| Height | 3 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, 1902 |
| Other Number | AES2795 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.