Hammerstone (uncertain)
29-134-22
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin (uncertain) | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Vicinity, surface |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | River pebble, deeply pecked out pit on each side. Signs of use as a hammerstone. Similar pits on two edges. Total, 4 pits. One end broken off |
| Height | 6 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


