Worked Stone
29-134-172
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-172 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Pine Station | Quiggle Farm | Operation III |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Small, elongate, slate pebble, of which only half was recovered, apparently a part of some sort of rejected piece of stone work. Purpose, unknown. |
| Height | 1.9 cm |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


