Arrowhead
29-134-18E
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-18E |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Vicinity, surface |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Black flint, triangular type, |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
| Other Number | CG2017-7-755 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


