Net Sinker
29-134-158
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-158 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Pine Station | Quiggle Farm | Operation III, Pit # E and F, -3 |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Small sandstone pebble, notched at each end of the long axis to form a netsinker. |
| Height | 3.7 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


