Net Sinker
29-134-157
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-157 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Pine Station | Quiggle Farm | Operation III, Pit # E and F, -3 |
| Section | American |
| Materials | Sandstone (uncertain) | Slate (uncertain) |
| Description | Large slab of sandstone or slate, notched to form a netsinker. Field No. XW-13. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 13.8 cm |
| Width | 12.3 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
| Other Number | XW-13 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


