Arrowhead
29-134-12E
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-12E |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Vicinity, surface |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Red flint or jasper. Base missing |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


