Arrowhead
29-134-2B
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-2B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Algonquin (uncertain) | Iroquois (uncertain) |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Frank Moran's Farm, surface |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Black flint, double tanged base, broken |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


