Celt
29-134-140
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-134-140 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Clinton County | Lock Haven |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Pine Station | Quiggle Farm | Operation III, Pit # E and F, -3 |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Celt, crudely polished out from a red and green banded sandstone pebble. Found with 29-134-137, 29-134-138 and 29-134-139, 29-134-141, 29-134-142, 29-134-143. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | University Museum-Rochester University Expedition, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


