Sherd
67-33-96
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-96 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Pottery sherd. When joined with 67-33-97, a single neck sherd. Brick red, fabric uniform throughout. Temper is white sand and thickness at the neck is 15 mm. Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate I site (32"-50"). Neck sherd similar to that found at Feru II, but softer and more brittle. |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




