Chip
69-16-26
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N3, W10 - in top sod |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Flake fragment, which retains part of original bulb of percussion on one surface. Flaked on other surface. Broken at one end. |
| Length | 3.9 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.