Textile Fragment
32768A
From: Peru | Town | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 32768A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Town | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Pieces of brown, white, blue and tan plaid |
| Length | 75.56 cm |
| Width | 29.21 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 1793C - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

