Milk Vessel
Water Vessel
AF2298A
From: Kenya | British East Africa | Ukamba
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2298A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Kenya | British East Africa | Ukamba |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Description | Half-gourd. Gourd cut in two, the curving neck serves as handle. Calabashes used for milk or water. |
| Height | 16 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 31.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Lawson S. Propst and William Wight, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



