Knife
50-49-1387
From: Philippine Islands | Luzon | Northern Luzon | Benguet
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1387 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Luzon | Northern Luzon | Benguet |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Peel |
| Description | Straight,single-edged knife, curved up to straight back at tip. Iron handle forged in one piece with blade: hollow cone wrapped with bands of braided rattan. |
| Length | 23.8 cm |
| Width | 2.38 cm |
| Thickness | 0.55 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 100 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.