Chip
67-33-95
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-95 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Flat chip (chalcedony?). Number 13 written on object. Artifact excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate I site (28"-32"). |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 13 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

