Chip
67-33-94
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-94 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Chip (chalcedony?). Number 2 written on object. Artifact excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate I site (28"-32"). |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 1.6 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 2 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

