Stone
67-33-92
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-92 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Volcanic stone. Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate I site (mid-front 12"-20"). . |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

