Bivalve Shell
67-33-90
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-90 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Marine Shell |
| Description | Bivalve shell (tool?). Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate I site (mid-front 12"-20"). . |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

