Cradle
97-84-2000
From: Nevada | Near Carson Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-2000 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paiute |
| Provenience | Nevada | Near Carson Lake |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wicker | Buckskin | Beads |
| Description | For a baby. Sleeve-board shape. With frame wicker back and hood with arch. Buckskin-covered. Beaded band within hood. |
| Height | 14 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 35 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-2000 - Old Museum Number | 16646 - ANSP Number | I 1152 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



